Działalność

01 marzec 2018

Obecnie działalność Towarzystwa PIANO, opiera się na trzech grupach aktywności:

• organizacja konkursów, przesłuchań muzyczny oraz warsztatów;
  • organizowanie koncertów i audycji muzycznych;
  • wspieranie uczniów szkół muzycznych I i II stopnia w Zgierzu oraz aktywności muzycznej na terenie Zgierza i okolic.Konkursy, Przesłuchania i Warsztaty Muzyczne

W zakresie pierwszej grupy aktywności, Towarzystwo PIANO było organizatorem wspólnie z PSM I stopnia w Zgierzu, w następujących konkursów i przesłuchań muzycznych:

• Regionalne Warsztaty Fletowe wraz z wykładami z zakresu doskonalenia zawodowego dla nauczycieliWarsztaty odbywają się corocznie od 2015 roku, czyli zorganizowano już 3 edycje, zaś kolejna 4 odbędzie się w maju 2018 roku. W Warsztatach bierze udział każdorazowo około 20 uczestników oraz ich nauczyciele a systematycznie rosnąca liczba uczestników oznacza, że Warsztaty Fletowe wpisały się już w coroczny kalendarz przesłuchań uczniów nauczycieli fletu.
  • Regionalne Prezentacje Najmłodszych Klarnecistów i Saksofonistów

To również impreza cykliczna, coroczna, która w roku 2016 miała swoją 5 edycję. Stowarzyszenie jest organizatorem przesłuchań od roku 2015. W grudniu 2017 odbyła się ona już po raz szósty.

• Ogólnopolski Konkurs Dętych Zespołów Kameralnych

Bardzo popularne spotkanie muzyczne, które w roku marcu 2017 zostało zorganizowane już po raz 14. Każdorazowo uczestniczy w nim blisko 30 zespołów muzycznych z całej Polski. Spotkanie staje się coraz bardziej znane z uwagi na fakt położenie coraz większego nacisku w ramach edukacji muzycznej, na kształcenie muzyczne dzieci w ramach zespołów kameralnych. Nie bez znaczenia ma również centralne położenie Zgierza w Polsce, co pozwala gromadzić uczestników z całego kraju. Towarzystwo Muzyczne PIANO jest współorganizatorem tej imprezy od 2014 roku.

Ranga imprez związanych z sekcją dętą, zarówno drewnianą jaki blaszaną, systematycznie rośnie, z uwagi na bardzo dużą aktywność w środowisku nauczycieli sekcji dętej w zgierskich szkołach muzycznych.

• Konkurs – Solo i na dwa smyczki

Cykliczny, coroczny konkurs dla uczniów kształcących się na instrumentach smyczkowych, który odbędzie się już po raz czwarty w roku 2017. Konkurs ma zasięg regionalnych. Organizowany jest co roku w grudniu i uczestniczy w nim około 30 uczniów prezentując programy indywidualnie i w duetach.

• Konkurs Bajeczna Miniatura dla skrzypiec i wiolonczeli wraz z warsztatem skrzypcowym

Konkurs cykliczny, podczas którego młodzi muzycy prezentują swoje umiejętności. Wraz z konkursem są organizowane warsztaty, które prowadzą wykładowcy z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

• Konkurs Solfeżowy

Cykliczny konkurs organizowany w PSM I stopnia w Zgierzu, gdzie uczniowie starszych (klas IV-V) biorą udział w rywalizacji umiejętność związanych kształceniem słuchu.

Koncerty i AudycjeMuzyczne

Towarzystwo PIANO w ramach swojej aktywności, wspiera koncerty organizowane na terenie miasta Zgierza, do których należą między innymi:

• Cykliczne koncerty orgaznizowane w Kościele Ewangeliczno-Augsburskim w Zgierzu przy ulicy Spacerowej;
  • Koncerty okolicznościowe wspierające wydarzenie na terenie Zgierza (kolędowanie, uroczystości kościelne, wydarzenia z życia miasta Zgierza, koncerty dla seniorów czy dzieci w chorych w szpitalach)

Wsparcie dla uczniów szkoły

W ramach wspierania aktywności artystycznej, Towarzystwo Muzyczne PIANO, obejmuje mecenatem artystycznym zespoły muzyczne wspierając je w zakresie:

• refundacji opłat wpisowych celem wzięcia udziału w konkursach i przesłuchaniach;
  • organizacji transportu i zakwaterowania związanych z wyjazdami zespołów (koncerty odbywają się na terenie Zgierza, Pabianic i Aleksandrowa Łódzkiego, zaś wyjazdy w całej Polsce, min. Giżycko, Wrocław, Solec-Zdrój, Sochaczew, Mława, skąd zespoły przywieźli laury);
  • współfinansowanie napraw instrumentów czy zakupu elementów wyposażenia muzycznego, np. pulpity,przystawka do akordeonu basowego.

Towarzystwo PIANO współfinansowało również uroczystości obchodów 45-lecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zgierzu, które były obchodzone w 2017 roku.

Gala koncertowa
sobota, 24, marzec 2018 Ogłoszenia Czytany 951 razy