02 marzec 2018

Historia szkolnictwa muzycznego w Zgierzu liczy już ponad 50 lat, a ilość uczących się dzieci systematycznie rośnie. W latach 60-tych XX wieku powstało w Zgierzu Ognisko Muzyczne, które następnie, w początkach lat 70-tych, zostało przekształcone w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia, zaś w 1993 roku w ramach działalności społecznej uruchomiono Społeczną Szkołę Muzyczną II stopnia funkcjonującą przy Towarzystwie Przyjaciół Zgierza.

W następstwie powstania tych jednostek oraz rozwoju edukacji i aktywności muzycznej dzieci na Powiecie Zgierskim, osoby zaangażowane w tę działalność zdecydowały o utworzeniu organizacji społecznej, która wspierałaby aktywność dzieci w ramach edukacji i prezentacji muzycznych. Tym samym z inicjatywy nauczycieli pracujących w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Zgierzu i Społecznej Szkole Muzycznej II stopnia w Zgierzu oraz rodziców dzieci uczących się w tych szkołach, w pierwszej połowie 2013 powstało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Muzycznego Dzieci i Młodzieży PIANO, którego rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym nastąpiła 23 maja 2013 roku. Wtedy to Towarzystwo PIANO rozpoczęło swoją działalność na terenie miasta Zgierza i Województwa Łódzkiego, zaś siedziba Towarzystwa została ulokowana w Zgierzu przy ul. Sokołowskiej 4, tam gdzie siedziba PSM I stopnia w Zgierzu. Ponieważ działalność systematycznie się rozwijała, dlatego w roku 2017, po przejściu niezbędnej procedury weryfikacyjnej w Krajowym Rejestrze Sądowym w Łodzi, 30 listopada 2017 roku, Towarzystwo PIANO uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego. To kolejny ważny etap rozwoju, ponieważ status organizacji pożytku publicznego, daje ono możliwość otrzymania wsparcia finansowego w postaci przekazania 1% wartości podatku przy rozliczeniu rocznym.

Gala koncertowa
sobota, 24, marzec 2018 Ogłoszenia Czytany 952 razy